Asset Publisher Asset Publisher

Zdrowa żywność z polskich lasów

W dniu 8 lutego 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ciężkowicach odbyła się czwarta edycja konkursu gastronomicznego Dzikie Smaki.

Tegoroczna edycja została zatytułowana „Schab z dzika  po myśliwsku”. Organizatorzy konkursu pozyskali sponsorów, którzy ufundowali cenne nagrody. Patronatem merytorycznym konkurs objęty został przez Małopolskie Stowarzyszenie Kucharzy i Cukierników. W trakcie trwania konkursu został zorganizowany pokaz kulinarny dla nauczycieli, uczestników konkursu i uczniów ZSOiZ  sponsorowany przez firmę gastronomiczną Hendi. Do rywalizacji stanęło 13 szkół gastronomicznych  z południa Polski, od Krościenka nad Dunajcem przez Tarnów  Bochnię i Kraków.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie potrawy z ze schabu z dzika. Surowiec do ćwiczeń jak i do wykonania potraw konkursowych dostarczyły koła łowieckie z terenu małopolski. Na wykonanie zadania mieli określony czas, a ich pracy bacznie przyglądało się wykwalifikowane jury. Rywalizacja przebiegła w przyjaznej atmosferze. Młodzi adepci sztuki kulinarnej oceniani byli przez dwie grupy ekspertów: techniczną – oceniającą proces przygotowania potrawy, oraz degustacyjną – oceniającą smak dania. Zdaniem przedstawicieli jury, uczestnicy konkursu zmierzyli się z naprawdę ciężkim zadaniem, gdyż dziczyzna to tzw. „trudny surowiec”. Jury degustacyjne i techniczne było pod wrażeniem przygotowania uczestników oraz proponowanych dań.

 Wyniki konkursu przedstawiły się następująco:

I miejsce -Wirginia Iżykowska - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, ul. Łuczkiewiczów 12, 33-190 Ciężkowice

 II miejsce – Arkadiusz Ujma - Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie, ul. Zamoyskiego 6, Kraków

 III miejsce – Malwina Piątek - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Reymonta 19, 33-170 Tuchów

 Wyróżnienie – Krzysztof Kulig - Zespół Szkół Nr 3 Technikum Nr 3,  ul. Krakowska 20, 32-700 Bochnia

 Gratulujemy  !!!

Konkurs „Dzikie Smaki” ma w swoim założeniu przybliżyć przyszłym szefom kuchni temat dziczyzny, mało znanej szerokiemu społeczeństwu, skazanemu dziś na tuczoną wieprzowinę i marketowe produkty. Ma nawiązywać do tradycji staropolskiej kuchni, gdzie kiedyś dary pól i lasów były ważnym składnikiem menu. Ma także propagować zdrową żywność, a mięso z dzika z pewnością do takiej należy.