Lista aktualności Lista aktualności

90 lat Lasów Państwowych

W 1924 roku, prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami przedsiębiorstwu „Polskie Lasy Państwowe" i administracji lasów państwowych.

Pomimo wielu zakrętów historii, tragicznych momentów w życiu Narodu, zmian ustrojowych i cywilizacyjnych Lasy Państwowe nieprzerwanie wypełniają powierzoną misję. Ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że leśnicy są dobrze odbierani, obdarzeni zaufaniem i cenieni za uczciwość oraz wysokie kompetencje. To dowód na to, że organizacja dobrze wypełnia powierzone zadanie.

Dziś Lasy Państwowe są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodarują na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski – części szczególnie cennej, bo zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne państwa. Polskie lasy są własnością całego Narodu i dzięki staraniom leśników każdego roku ich przybywa.

Lasy Państwowe są organizacją zatrudniającą wykwalifikowaną kadrę inżynierów leśników, współpracującą z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, wspierającą badania w dziedzinie leśnictwa. Dla leśników las jest nie tylko miejscem pracy, ale także pasją. Każdego dnia ponad 25 tys. osób zatrudnionych w Lasach Państwowych pracuje z zaangażowaniem po to, by polskie lasy trwały i rozwijały się.

Leśnicy są źródłem bogatej wiedzy o polskich lasach, ich historii, walorach przyrodniczych i innych. Tradycję polskich lasów łączą z najnowszymi osiągnięciami nauki oraz techniki. Dbają o różnorodność biologiczną lasów, chronią je przed wieloma zagrożeniami i umożliwiają Polakom bezpieczne korzystanie z ich dóbr. Gospodarka leśna, dostarczająca na rynek uniwersalny surowiec ekologiczny, jakim jest drewno, prowadzona jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego wszystkie funkcje, jakie pełnią lasy. Potwierdzają to m.in. międzynarodowe certyfikaty.

Leśnicy angażują się w działania edukacyjne i promocyjne, które pozwalają Polakom lepiej poznać ważny element dziedzictwa narodowego, jakim są lasy.

90 lat historii Lasów Państwowych to czas rozumienia swojego miejsca w świecie, pokory wobec przyrody i wszelkiego istnienia oraz poczucia odpowiedzialności za powierzony przez Naród majątek. To organizacja odpowiedzialna społecznie, działająca dla dobra wspólnego. Polacy widzą i doceniają pracę leśników, ich opiekę nad lasami, troskę o wspólne dobro, doceniają również zaangażowanie w życie małych ojczyzn i lokalnych społeczności.

Struktura organizacyjna Lasów Państwowych składa się z 17 Regionalnych Dyrekcji i 430 nadleśnictw. Jednym z nich jest Nadleśnictwo Gromnik zajmująca przeważająca część Powiatu Tarnowskiego.

Jego ogólna powierzchnia wynosi około 8,2 tys. ha. Ponadto Nadleśnictwo Gromnik sprawuje nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa na powierzchni około 15 tys. ha.

Całość lasów Nadleśnictwa Gromnik do 1945 r. stanowiła głównie drobną własność prywatną. Nie prowadzono w nich planowej gospodarki leśnej, a działalność człowieka polegała głównie na dorywczej eksploatacji w zależności od własnych potrzeb.

Obecnie założenia proekologicznej, zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej traktują lasy jako cały ekosystem, spełniający określone funkcje ekologiczne, produkcyjne i społeczne.

Jednym z głównych zadań realizowanych przez Nadleśnictwo jest kształtowanie wielogatunkowych drzewostanów dostosowanych do różnorodnych siedlisk leśnych z maksymalnym wykorzystaniem odnowień naturalnych. Powstające w ten sposób drzewostany cechują się dużą różnorodnością budowy, co pozytywnie wpływa na trwałość ekosystemów leśnych.

Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe całość terenów Nadleśnictwa Gromnik została objęta różnymi formami  ochrony. Wszystkie drzewostany mają status glebo- i wodochronnych, utworzono trzy rezerwaty przyrody oraz trzy obszary sieci Natura 2000, a dla ochrony rozległych krajobrazów Pogórza Karpackiego powołano Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Pasma Brzanki, Obszar Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego oraz Jastrzębsko – Żdżarski  Obszar Chronionego Krajobrazu.